Jak informuje Ministerstwo Finansów kontrola JPK, przy pomocy narzędzia do automatycznej analizy i weryfikacji przesyłanych danych została wdrożona przez Krajową Administrację Skarbową. Będzie to skutkować wzmożonymi postępowaniami podatkowymi.

Dzięki takim analizom możliwe jest wyłapanie dużej części błędów popełnianych w plikach JPK. Podstawowa analiza polega na porównaniu danych z pliku JPK z danymi z deklaracji VAT-7/VAT-7K jak i VAT-UE. Według komunikatu Ministerstwa Finansów obowiązek przesłania JPK zrealizowało około 110 000 podatników VAT, którzy przekazali ponad 160 000 000 transakcji w rejestrach sprzedaży i zakupu.

Jednocześnie stwierdzono, że 63 000 transakcji budzi wątpliwości co do ich rzetelności.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów wszystkie nieprawidłowości będą sukcesywnie wyjaśniane – w przypadku błędów formalnych podatnicy otrzymają wiadomość e-mail z prośbą o weryfikację i ewentualnie korektę deklaracji. W przypadku poważniejszych nieprawidłowości podatnicy powinni spodziewać się kontroli podatkowej.

Podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na weryfikację swoich kontrahentów – według Ministerstwa Finansów spora część nieprawidłowości dotyczy zakupu od podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT co może skutkować utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dodatkowo Ministerstwo Finansów wskazuje na nieprawidłowości w zakresie nieterminowego wykazywania obowiązku podatkowego lub korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Kontrola JPK – profesjonalne wsparcie w toku kontroli podatkowej

Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie związane z obsługą sporów podatkowych. W przypadku wszczęcia postępowania kontroli JPK zachęcamy do kontaktu, aby już na pierwszym etapie kontroli posiadać wsparcie profesjonalnego pełnomocnika.

kancelaria@kloskowski.pl, tel. 882 801 673